Selen – ključni antioksidans za zdravlje štitnjače i organizma

close up photo of sliced orange and grapefruit fruits

Selen je esencijalni mineral i snažan antioksidans koji igra izuzetno važnu ulogu u mnogim fiziološkim procesima, uključujući pravilnu funkciju štitnjače, imunološki sustav te zaštitu stanica od oksidativnog stresa. Iako ga organizam treba u relativno malim količinama, njegov utjecaj na ljudsko zdravlje je iznimno velik. U nastavku saznajte više o tome gdje se nalazi selen u hrani, zašto je važan, kako može utjecati na hipertireozu te koje su moguće selen nuspojave prilikom pretjeranog unosa.

Što je selen i zašto je važan?

Selen je esencijalni mikroelement koji je tijelu potreban za održavanje niza bioloških funkcija, a djeluje kao sastavni dio nekoliko selenoproteina. Ti proteini sudjeluju u antioksidativnoj zaštiti, metabolizmu hormona štitnjače, imunosnom odgovoru i mnogim drugim vitalnim funkcijama.

Kao antioksidans, selen pomaže u neutraliziranju slobodnih radikala – nestabilnih molekula koje mogu oštetiti stanice i DNK. Dugoročno gledano, slobodni radikali mogu dovesti do razvoja kroničnih bolesti, uključujući kardiovaskularne bolesti i određene oblike raka. Optimalan unos selena pomaže u smanjenju tih rizika, pridonosi održavanju dobrog imunosnog sustava, a ima i važnu ulogu u održavanju zdrave funkcije štitnjače.

Selen u hrani: Najbolji izvori

Jedan od ključnih razloga zašto je selen toliko važan leži u činjenici da ga ljudsko tijelo ne može samo sintetizirati. Zbog toga je neophodno osigurati dovoljan unos putem prehrane. Kada kažemo “selen u hrani”, mislimo prvenstveno na raznoliku namirnicu bogatu bjelančevinama i mineralima koja osigurava dovoljne količine ovog nutrijenta.

Brazilski oraščići
Brazilski oraščići smatraju se jednim od najbogatijih izvora selena u prirodi. Već jedan ili dva brazilska oraščića dnevno mogu zadovoljiti preporučeni dnevni unos. Ipak, treba biti oprezan jer upravo zbog visokog sadržaja selena ovi oraščići mogu dovesti do prekomjernog unosa ako ih konzumiramo u većim količinama (o čemu će biti više riječi kasnije, u dijelu o “selen nuspojave”).

Plodovi mora i riba
Riba poput tune, lososa, srdela i bakalara te morski plodovi (škampi, školjke) također su odličan izvor selena. Obzirom da morska riba ima visoku biološku vrijednost proteina i drugih mikronutrijenata, preporučuje se redovita konzumacija u sklopu uravnotežene prehrane.

Meso (perad, govedina, svinjetina)
Piletina, puretina, govedina i svinjetina mogu sadržavati značajne količine selena, posebno ako je riječ o životinjama koje su se hranile na kvalitetan način. Ipak, preporučljivo je birati nemasne komade mesa i paziti na način pripreme kako bi se očuvala hranjiva vrijednost.

Jaja i mliječni proizvodi
Jaja, posebno žumanjak, sadrže selen i mogu biti koristan dodatak jelovniku. Mliječni proizvodi poput sira i jogurta također doprinose unosu selena, no u nešto manjim količinama u usporedbi s brazilski oraščićima ili ribom.

Cjelovite žitarice i mahunarke
Integralne žitarice, grah, leća i slanutak mogu osigurati umjeren unos selena, iako koncentracija može ovisiti o tlu na kojem su uzgajani. Selen u hrani biljnog podrijetla varira i ovisi o geološkim značajkama područja, pa tako neki krajevi mogu imati bogatije tlo, a neki oskudnije.

Kada naglašavamo “selen u hrani”, važno je imati na umu da uravnotežena i raznovrsna prehrana može zadovoljiti većinu potreba organizma. Ipak, kod određenih stanja ili u specifičnim situacijama (npr. trudnoća, dojenje, kronične bolesti) može se razmotriti i suplementacija, ali isključivo uz prethodni savjet s liječnikom.

Uloga selena u funkcioniranju štitnjače

Selen ima iznimno važnu ulogu u kontekstu štitnjače. Štitnjača je žlijezda smještena u vratu, koja izlučuje hormone (T3 i T4) potrebne za regulaciju metabolizma i mnogih drugih tjelesnih funkcija. Za konverziju hormona tiroksina (T4) u trijodtironin (T3), aktivni oblik hormona, neophodan je enzim koji sadrži selen.

Selen i hipotireoza

Hipotireoza je stanje smanjene funkcije štitnjače, pri čemu se ne izlučuje dovoljno hormona. Uz jod, selen se smatra jednim od ključnih nutrijenata za podršku normalnom radu štitnjače. Istraživanja ukazuju da adekvatan unos selena može pomoći u smanjenju razine upalnih procesa unutar štitnjače te tako doprinijeti boljem funkcioniranju žlijezde.

Selen i hipertireoza – postoji li povezanost?

Selen hipertireoza često se spominje u kontekstu uravnotežene funkcije štitnjače. Hipertireoza znači da štitnjača radi prekomjerno te izlučuje višak hormona, što može dovesti do simptoma poput ubrzanog rada srca, gubitka težine i nervoze. Dok se hipotireoza ponekad dovodi u vezu s nedostatkom selena, kod hipertireoze je priča nešto složenija.

Neka istraživanja sugeriraju da se suplementacija selenom kod hipertireoze može razmotriti za ublažavanje određenih simptoma i zaštitu tkiva od oksidativnog stresa, no to nije univerzalan pristup. Uzimanje selena može imati pozitivne učinke na regulaciju T3 i T4, ali istovremeno može zahtijevati dodatni oprez ako su hormoni štitnjače već povišeni. Svakako, selen nije čarobno rješenje, već je potreban sveobuhvatan pregled, praćenje laboratorijskih nalaza i konzultacija s endokrinologom. U obzir bi bilo dobro uzeti i suplementaciju Lugolovom otopinom, dostupnom klikom ovdje

Zaključak: U slučaju hipertireoze, svaka intervencija, uključujući i unos selena, treba se provoditi pod stručnim nadzorom. Iako bi njegova antioksidativna uloga mogla biti korisna, nekontrolirano uzimanje suplemenata moglo bi dovesti do komplikacija, a time i do potencijalnih nuspojavama povezanih sa selenom.

photo of vegetable salad in bowls

Selen kao antioksidans – prednosti za cijeli organizam

Osim štitnjače, selen ima i druge važne benefite za ljudski organizam:

Jačanje imuniteta
Selen pomaže u jačanju imunološkog sustava tako što povećava aktivnost i učinkovitost bijelih krvnih stanica (limfocita, makrofaga). Time se olakšava borba protiv infekcija i štetnih mikroorganizama.

Zdravlje kardiovaskularnog sustava
Kao antioksidans, selen može pomoći u smanjenju oksidativnog stresa u stanicama krvnih žila. Time se potencijalno smanjuje rizik od ateroskleroze, odnosno nakupljanja plakova na stijenkama krvnih žila.

Plodnost i reproduktivno zdravlje
Postoje istraživanja koja pokazuju da selen može igrati ulogu u plodnosti, osobito kod muškaraca. Neka su istraživanja povezala adekvatne razine selena s boljom kvalitetom sperme i pokretljivošću spermija.

Prevencija određenih karcinoma
Iako je potrebno provesti još dugoročne studije, neki podaci sugeriraju da optimalan unos selena može pomoći u smanjenju rizika od nekih vrsta raka, poput raka prostate. Razlog tome je prvenstveno antioksidativna uloga selena i njegova sposobnost da sudjeluje u zaštiti stanica od mutacija.

Preporučene dnevne doze selena

Preporučeni dnevni unos selena za odrasle osobe obično se kreće u rasponu od 50 do 70 mikrograma dnevno (µg/dan), ovisno o spolu i životnoj dobi, no sigurno je uzimati i veće doze kod osoba koje imaju određene zdravstvene probleme. Trudnice i dojilje mogu trebati nešto veće količine, otprilike 60-75 µg/dan, kako bi zadovoljile potrebe i majke i djeteta.

Djeca i adolescenti imaju nešto drugačije preporuke, koje se postupno povećavaju s dobi. No, u svakom slučaju, najvažnije je voditi računa o uravnoteženoj prehrani koja podrazumijeva unos namirnica bogatih selenom, a po potrebi i razgovor s liječnikom o mogućnosti dodatne suplementacije.

Kada razmišljati o dodacima prehrani?

Iako većina zdravih odraslih osoba može zadovoljiti potrebe za selenom putem prehrane, postoje situacije kada bi se mogla razmotriti suplementacija:

Osobe s poremećajima apsorpcije (npr. Crohnova bolest, celijakija).

Vegetarijanci i vegani koji ne konzumiraju ribu, jaja ili mliječne proizvode, osobito ako žive u područjima gdje tlo ima niske razine selena.

Trudnice i dojilje, ako imaju povećane potrebe za mikronutrijentima, uključujući i selen.

Osobe s određenim autoimunim bolestima štitnjače, ali samo uz nadzor informiranog liječnika.

Prije nego što posegnete za dodacima prehrani, uvijek je najbolje napraviti krvne pretrage i posavjetovati se s liječnikom ili nutricionistom. Na taj način možete izbjeći predoziranje i izbjeći “selen nuspojave” te osigurati da unosite pravu količinu u skladu s vašim individualnim potrebama.

U našem webshopu Selen je dostupan po veoma pristupačnim cijenama. Uvjerite se klikom na link ovdje.

Selen nuspojave i rizik od prekomjernog unosa

Kao i svaki drugi mineral, i selen može imati nuspojave, osobito ako se konzumira u prekomjernim količinama. Pojam selen nuspojave obično se veže uz stanje poznato kao selenoza.

Selenoza: Simptomi predoziranja

Gubitak kose i lomljivi nokti: Jedan od najuočljivijih znakova toksičnih razina selena je prekomjerni gubitak kose te krhki nokti koji se lako lome.

Neugodan miris daha: Osobe s viškom selena mogu imati zadah koji podsjeća na miris češnjaka ili pokvarene jaja.

Metalni okus u ustima: Često se javlja promjena okusa ili metalni okus u ustima, osobito nakon jela.

Umor i razdražljivost: Dugoročno, visoke razine selena mogu dovesti do letargije i povećane razdražljivosti.

U ekstremnim slučajevima, izrazito visoke doze selena mogu izazvati ozbiljne posljedice, uključujući poremećaje živčanog sustava i kardiovaskularne probleme. Zbog toga je važno ne prekoračiti gornju granicu unosa, koja se obično kreće oko 600 mikrograma dnevno za odrasle osobe.

Kako izbjeći predoziranje?

Kontrolirana konzumacija hrane bogate selenom: Iako su brazilski oraščići izvrstan izvor selena u hrani, pretjerana konzumacija (npr. konzumiranje šake dnevno) može dovesti do toksičnih razina.

Pravilno doziranje dodataka prehrani: Ako uzimate suplemente, svakako slijedite upute proizvođača i savjete informiranog liječnika.

Redovite kontrole: Kod osoba koje imaju povećan rizik od hipervitaminoza ili hipermineraloza (npr. sportaši koji uzimaju više vrsta dodataka), preporučuju se povremene kontrole krvnih vrijednosti.

Važno je naglasiti da se “selen nuspojave” uglavnom odnose na pretjeran unos selena. Kod osoba koje se hrane uravnoteženo i ne pretjeruju s dodacima prehrani, nuspojave su vrlo rijetke.

Nedostatak selena: Kako ga prepoznati?

I dok s jedne strane postoji opasnost od selenoze zbog predoziranja, s druge strane premali unos selena može izazvati vlastite tegobe. Najčešće se javljaju:

Slabljenje imunološkog sustava – veća osjetljivost na infekcije i sporije zacjeljivanje rana.

Umor i slabost mišića – nedostatak selena može utjecati na pravilno funkcioniranje mišićnog tkiva.

Problemi sa štitnjačom – nedovoljno selena može pridonijeti upalnim procesima i poremećajima razine hormona.

Određeni geografski predjeli imaju tlo siromašno selenom, pa stanovnici tih krajeva mogu imati povećan rizik od deficita, osobito ako i prehrana ne kompenzira taj nedostatak.

Selen i hipertireoza te drugi poremećaji štitnjače – kako balansirati?

Hipertireoza, odnosno prekomjerna aktivnost štitnjače, može biti povezana s autoimunim bolestima (npr. Gravesova bolest). U takvim slučajevima, stres i upalni procesi mogu dodatno oštetiti tkivo štitnjače. Upravo tu se ponekad razmatra uloga selena kao antioksidansa koji bi mogao ublažiti upalne procese i podržati regulaciju hormona.

Međutim, važno je naglasiti da uzimanje selena na svoju ruku, posebno u visokim dozama, može imati suprotan učinak. Kod selen – hipertireoza odnosa, najbolji je pristup savjetovati se s endokrinologom ili nutricionistom koji može individualno procijeniti potrebe pacijenta.

Zaključno: Selen (ponajprije zajedno sa cinkom, lugolovom otopinom, magezijom i vitaminima B complexa) ima dokazanu ulogu u održavanju zdravlja štitnjače, no treba ga uzimati u preporučenim količinama. Kod osoba s hipertireozom ili drugih poremećaja štitnjače, nekontrolirano eksperimentiranje sa suplementima se ne savjetuje.

Kako pravilno uključiti selen u prehranu

Ako želite obogatiti svoju prehranu selenom, postoji nekoliko praktičnih savjeta kako to učiniti:

Fokus na prirodne izvore: Prije nego posegnete za dodacima prehrani, pokušajte povećati unos namirnica koje su prirodno bogate selenom. Primjerice, ubacite brazilski oraščić kao međuobrok jednom do dvaput tjedno, jedite ribu barem dva puta tjedno i povremeno ubacite jaja u doručak.

Izbjegavajte jednoličnu prehranu: Raznolika prehrana je ključ jer će time organizam dobiti i druge nutrijente, ne samo selen. Također, sinergija različitih vitamina i minerala (npr. vitamin E, cink, bakar) pojačava pozitivno djelovanje selena.

Pripazite na suplemente: Ako se odlučite za dodatke prehrani, birajte one pouzdanih proizvođača. Prekomjerne doze (npr. iznad 600 µg dnevno) mogu dugoročno povećati rizik od selenoze, stoga je uvijek najbolje konzultirati se sa stručnjakom.

Redovita kontrola zdravlja: Ako imate bilo kakvu kroničnu bolest, posebice vezanu uz rad štitnjače, redovito pratite krvne nalaze i razine hormona. To će vam dati najbolji uvid u to trebate li (i koliko) dodatnog selena.

Interakcije s drugim mineralima i vitaminima

Selen često djeluje u sinergiji s vitaminom E, cinkom, bakrom, magenzijem i B Complexom stoga je uobičajeno pronaći multivitaminske dodatke koji objedinjuju više mikronutrijenata. Ta kombinacija može ojačati antioksidativni kapacitet organizma i poboljšati apsorpciju nekih tvari.

Međutim, budite oprezni s ekscesivnim unošenjem selena zajedno s drugim mineralima ili biljnim ekstraktima, jer može doći do neželjenih interakcija. Primjerice, neki biljni pripravci za detoksikaciju ili “čišćenje jetre” mogu sadržavati sastojke koji potencijalno utječu na metabolizam selena u tijelu.

Selen u kontekstu cjelokupnog zdravlja

S obzirom na to da selen djeluje kao snažan antioksidans, njegova je uloga u prevenciji oksidativnog stresa iznimno bitna. Međutim, nemojte zaboraviti da ni jedan nutrijent, pa tako ni selen, ne može zamijeniti učinak cjelokupnog zdravog načina života. Pravilna prehrana, redovita fizička aktivnost, kvalitetan san i minimaliziranje stresa ključni su za održavanje zdravlja.

Ako osjećate simptome poput kroničnog umora, gubitka kose, problema s kožom, ili pak sumnjate na poremećaj štitnjače (bilo da se radi o hipo- ili hipertireozi), obavezno posjetite liječnika. On će analizom krvi (između ostalog i razine selena) te pregledom hormona štitnjače najbolje procijeniti vaše stanje.

Česta pitanja

Može li se selen upotrijebiti za liječenje hipertireoze?
Iako postoje istraživanja koja pokazuju kako selen može pomoći u smanjenju oksidativnog stresa i upale štitnjače, hipertireoze ne postoji jednostavna formula. Suplementacija može biti korisna, ali nužno je stručno vodstvo, jer svako nekontrolirano uzimanje može izazvati više štete nego koristi.

Koja je najbolja namirnica za unos selena?
Brazilski oraščići smatraju se najbogatijim izvorom selena u hrani. Međutim, ne treba zanemariti ni ribu, plodove mora, meso, jaja i cjelovite žitarice. Najbolje je kombinirati više izvora kako biste izbjegli predoziranje i istovremeno osigurali druge važne nutrijente.

Što ako pređem gornju granicu unosa selena?
Kratkoročno, prelazak granice od 600 µg dnevno vjerojatno neće izazvati ozbiljne probleme, ali dugoročno može dovesti do selenoze. Zbog toga se savjetuje umjerenost i praćenje simptoma poput gubitka kose, lomljivih noktiju i neobičnog daha. Ukoliko se pojave, obratite se liječniku.

Mogu li trudnice uzimati selen dodatke?
Da, ali uz prethodnu konzultaciju s liječnikom. Trudnice i dojilje imaju nešto povećanu potrebu za selenom, no i dalje vrijedi pravilo umjerenosti. Pretjerani unos može naštetiti i majci i djetetu.

Postoje li prirodni načini za kontrolu hipertireoze bez selena?
Kontrola hipertireoze primarno ovisi o liječenju koje propisuje informirani endokrinolog (lijekovi koji usporavaju rad štitnjače, radioaktivni jod, kirurški zahvat, ovisno o uzroku). Uravnotežena prehrana, dovoljan unos proteina i izbjegavanje viška joda mogu pridonijeti boljoj kontroli stanja. Selen može biti koristan dodatak, ali nikako zamjena za stručnu terapiju.

Zaključak

Selen je mineral od velike važnosti za ljudsko zdravlje, od imunološke zaštite do regulacije rada štitnjače. Bez obzira razmatrate li selen u hrani kao primarni izvor ovog mikronutrijenta ili ste zainteresirani za suplemente zbog određenih zdravstvenih stanja poput hipertireoze, ključno je razumjeti preporučene doze i potencijalne nuspojave selena uslijed prekomjernog unosa.

Uravnotežena prehrana u pravilu može osigurati dovoljne količine selena, osobito ako uključite brazilske oraščiće, ribu, perad, jaja i integralne žitarice. No, kod osoba s povećanim rizikom od deficita ili kod specifičnih zdravstvenih stanja može se razmotriti i suplementacija. Uvijek je najbolji savjet potražiti stručnu pomoć i napraviti potrebne laboratorijske pretrage prije samostalne odluke o uzimanju većih količina selena.

Zbog važnosti koju selen ima za imunološki sustav, kardiovaskularno zdravlje i pravilno funkcioniranje štitnjače, ovaj mikroelement zasluženo nosi titulu esencijalnog nutrijenta. Međutim, kao i kod svega u prehrani, moderacija je ključ – ni premalo ni previše selena nije dobro za organizam. S nekoliko malih promjena u prehrani i uz odgovarajuće stručne savjete, možete optimalno iskoristiti sve prednosti koje selen nudi.

Naš webshop nudi selen tablete po veoma pristupačnim cijenama. Informirajte se ovdje

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)